Değerli kardeşlerim!

Allah'ın selamı rahmeti ve bereketi hepimizin üzerine olsun.

2019 yılını acısıyla tatlısıyla geride bırakırken yeni bir yıl olan 2020 yılına son 1 gün kalmıştır.  bu vesileyle hepinize yeni yılın Hayır getirmesini Allah'tan niyaz eder mekke'nin fethi'ni kutlarım. 

Değerli kardeşlerim, bizler müslümanız.Bizler Allah'ın bize emrettiği din olan İslam'a tabii kullarız. Dolayısıyla hıristiyanların yaptığı hiçbir şeyi yapmamamız gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi hıristiyanların noel bayramlarıdır. Noel bayramı denilen şey hıristiyanların kutlamış oldukları bir gelenek türüdür ve bizimle asla alakası yoktur. 

Ikinci ve en önemli husus ise Milli Piyango safsatalarıdır. Üzülerek söylüyorum ki bugün bu saat tarih itibarıyle aldığım bir duyuma göre Milli Piyango biletleri Türkiye'de yani müslüman olan ülkemizde tükenmiş durumdadır. 

Oysa bu yollarla kazanılan paralarla yapılan hayır işleri bile geçersizdir. Taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken diğer tarafta hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan Piyango, Toto, loto, İddaa müşterek bahis ganyan gibi Tertip ve oyunlarda kumardır ve haramdır. Bu tür kumarların geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebiyle zararı daha da yaygın olmaktadır. Bu tür oyunların hasılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yaralanması onları meşru hale getirmez ve haramlık hükmü değiştirmez. Zira Hz. Peygamber bu tür haram kazançların harcanmasını ve sadaka olarak verilmesinin mümkün olmayacağını haber vermiştir.

Buna ek olarak bir ticaret veya sanat ile meşgul olan kimse müşterilerine artırmak için onlar arasında kura çekerek veya belli bir miktarda alım yapanları işverenleri tespit ve tercih ederek hediyeler verebilir,Bir şeyler bağışlayabilir. Bunda sakınca yoktur. Piyango ve benzerleri böyle değildir. Piyango İdaresi başka bir iş yaparak ve o işten kazandığının bir kısmını ayırarak müşterilerine dağıtmıyor hibe etmiyor bağışlamıyor. bilet alanların paralarını topluyor çekiliş yaparak bir nevi kura çekerek Onların bir kısmını veriyor Kendisi de büyük bir pay alıyor. Bilet alanlar verdikleri para karşılığında bir mal veya hizmet almıyorlar. parayı idareye veya bileti kazananlara da bağışlamıyorlar. bilet alanın amacı az verip çok kazanmaktır. kazanma yolu da kumardır. yani birçok kişinin parasını bir araya getirip her biri büyük pay kendinin olsun diye beklerken işlerinden birkaçına vermekten ibarettir. 3-5 kişinin ortaya 1'er milyon lira koyup zar atarak Kağıt çekerek atlar koşturarak vs... Hangisinin ki kazanırsa parayı alması ile Piyango ve benzeri arasında bir fark yoktur. Dükkandan, marketten alışveriş yapan verdiği paranın karşılığını alan mal veya hizmeti almaktadır. Market sahibinin verdiği armağan ise onun kendi kazancından ayırıp verdiği bir bağıştır. kumar oynayan bu para karşılığında idare eden bir mal almaz. toplanan paradan verdiğine nispetle daha fazla olan miktarı kazanmak ister. kazandığı da diğer bilet alanların kazanmak isteyenlerin oyuna çekilişe katılanların paralarıdır. İdarenin kumar sayılan bu işlemden kazandığı paranın bir bir kısmını veya tamamını kamu yararına Hayır ve hastanede harcaması yapılan her şeyi meşhur ulaştırmaz. helal hale getirmez. haram sayılan yoldan kazanılan diğer paralar da böyledir. Onları iyi yerlerde harcamak yapılan işi meşrulaştıramaz. mesela elde etme yolu hırsızlık ise bunu hırsızlık olmaktan çıkarmaz hükmü değiştirmez.

Vesselam.