Şanlıurfa'da sokağa çıkma yasağının sona ermesi ile birlikte şehir genelinde vatandaşların sokaklara çıkması bir çok yerde yoğunluğa neden oldu.

Korona virüsü tedbirleri kapsamında aralarında Urfa'nında olduğu 31 ilde 17 Nisan’da saat 24.00 itibarıyla başlayan sokağa çıkma yasağının bugün gece saat 24.00’de sona erdi.

Yasağın sonra ermesi ile birlikte, evlerinde sıkılan bir çok vatandaş özel araçlarına binerek, şehirde deyim yerindeyse tur atmaya başlayınca, bir çok ana cadde ve bulvarlarda yoğun araç trafiği yaşandı.

 

Öte yandan yetkililer yasağın sona ermesinin virüs tehditinin bittiği anlamına gelmediğini bilakis alınan tedbirler kapsamında vatandaşların daha dikkatli ve sosyal mesafe, korunma kurallarına daha fazla uymaları gerektiğinin altı çizildi.

Yasağın bitmesi ile birlikte bakanlıktan yapılan açıklamada genel hatları ile şu açıklamalara yer verildi: 
 

- Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımız evlerinde kalarak yüksek oranda uyum göstermiştir.

- Evlerinde kalan vatandaşlarımıza göstermiş olduğu bu duyarlı davranıştan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz.

- Söz konusu sokağa çıkma kısıtlaması kararına uymayan vatandaşlarımıza ise Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem uygulanmıştır.

- Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlaması başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden toplam 20 bin 398 kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirilmiştir.

- Yasak sona erdikten sonra daha önce alınan karalar doğrultusunda saat 21.00 itibarıyla kapalı olması gereken, market, süpermarket vb. iş yerlerinin açık olduğu tespit edildiği takdirde, bu iş yerlerine ve bu iş yerlerinden alışveriş yapanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ve idari işlem uygulanacaktır.

- Yasak bulunmayan yerlerde ise sosyal mesafe kuralına uymayanlara aynı şekilde adli ve idari işlem gerçekleştirilecektir.

- Ayrıca ülke genelinde yarın ve hafta içi, market/süpermarketler, pazar yerleri, alışveriş merkezleri ve vatandaşların yoğun olarak bulundukları meydan/caddelerde polis ve jandarma ekiplerimizce denetimlere devam edilecektir.

- Bakanlığımızca bu konuda valiliklerimize ve kolluk birimlerimize gerekli talimat verilmiştir.

- Kovid 19 salgını ile mücadelemiz kararlı bir şekilde devam etmektedir.

- Bu kapsamda uygulamaya konulan diğer tedbirler ile birlikte 31 ilimizdeki şehir giriş/çıkışı, ülke genelinde 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan ya da 20 yaş altındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasakları (istisnalar hariç) aynı şekilde devam etmektedir.

- Vatandaşlarımıza; Kovid 19 salgını ile mücadelenin en önemli unsurunun sosyal mesafe ve sosyal izolasyonun sağlanması olduğunu hatırlatır, zorunlu olmadıkça evlerinden çıkarmamalarını rica ederiz.

- Kovid 19 salgınını en kısa sürede atlatmak için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız devam etmektedir.

- Hep birlikte başaracağız.